»Tako bo lahko posumil na tularemijo oz. zajčjo mrzlico, ki jo zdravimo z drugačnim antibiotikom kot za običajno pljučnico.«
»Najpogosteje se z zajčjo mrzlico, ki jo spremljata glavobol in visoka vročina, okužimo prek klopa, komarja, tudi muhe, torej z okuženo živaljo oz. njenimi izločki in onesnaženimi delci v zraku, prvič pa so v Sloveniji kot možen vir okužbe potrdili tudi vodo.«
»Dobili smo usmeritve iz ZD Ajdovščina, da je treba prekuhavati vodo, ker je možen vir okužbe ravno iz teh vodovodov. Prve dni je vladala panika, ampak potem smo vaščanom razložili, kako in kaj.«
»Prvi je virus Pumaala, ki poteka relativno lažje, drugi je virus Dobrava, ki so ga odkrili slovenski mikrobiologi. Pri tem je lahko okužba hujša.«
»Virus se tako prenaša na okolje, na našo hrano, in ko to vdahnemo, se lahko okužimo.«
»Miši, voluharice, kunci, divji zajci, to so najpomembnejši gostitelji v našem okolju. Okuženi so lahko tudi klopi, ki so lahko hkrati gostitelji in hkrati prenašalci.«
»Posamezno poginulo miš ali drugega poginulega glodavca lahko občani zakopljejo, sežgejo ali odložijo med preostanek komunalnih odpadkov.«
»Večina primerov do zdaj je bila potrjena na Dolenjskem in pa južno od Ljubljane. Nekaj primerov je bilo v Prekmurju in tudi na mariborskem koncu smo že imeli dva primera.«
»Eden od dejavnikov, ki prav gotovo vpliva, je tudi covid-19. Hiše so bile zaradi omejitev gibanja več časa zapuščene, ljudje zdaj zadeve urejajo in pride do okužbe.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju